Саопштења

Изградња когенеративног постројења на био-масу

Изградња когенеративног постројења на био-масу једна је од осам најбољих пројектних идеја у Србији, коју је Општина Нова Варош кандидовала на конкурсу „Јавно-приватно партнерство развојни потенцијал“, Националне алијансе за локални економски развој (НАЛЕД) уз подршку УСАИД пројекта одрживог локалног развоја. Предлози пројеката градова Ниша и Зрењанина, и општина Нова Варош, Рашка, Тутин, Пријепоље, Кањижа и Дољевац оцењени су као најбољи на овом јавном позиву, а процењује се да би већ у наредној години могли да привуку инвестиције од скоро 19 милиона евра.

НАЛЕД је формирао консултантски тим који ће у наредних месец дана радити са овим градовима и општинама на креирању акционих планова за реализацију ЈПП пројеката. Такође, НАЛЕД и УСАИД ће средином новембра организовати инвеститорску конференцију у Београду, на којој ће наша, и остале локалне самоуправе, представити пројектне идеје потенцијалним приватним партнерима и финансијерима. Пројекат који ће, том приликом, промовисати Општина Нова Варош је изградња когенеративног постројења на био-масу.

- Како би смо искористили велики потенцијал шумских остатака на територији Нове Вароши и околине, општина се определила за изградњу постројења на био масу за комбиновану производњу топлотне и електричне енергије, са предвиђеним капацитетом од три мега вата електричне и десет мега вати топлотне енергије. За ту инвестицију потребна су средства од око 15 милиона долара, што је преозбиљан „залогај“ за нашу општину, те смо интезивирали активности у потрази за приватним партнером, истиче председник општине Нова Варош Димитрије Пауновић, иначе, вођа пројектог тима, прецизирајући да је обавеза општине да обезбеди неопходне услове за реализацију пројекта, као што су административни послови, планска акта, дозволе, сагласности, као и парцелу са коришћењем комплетне топловодне мреже.

Председник нововарошке општине апострофира и да се до сада годишње за мазут којим се греју јавне установе, фирме и становништво, утроши око 700.000 евра, а да би и изградњом когенеративног постројења на био масу, значајан део тог новца могао опрелити за развојне пројекте. „Основна идеја је пројектног тима била је да се, кроз модел јавно-приватног партнерства, успоставе сарадња и механизми за њену реализацију која ће имати вишеструке бенефите и за јавни и за приватни сектор. Највећу корист од реализације овог пројекта имали би грађани општине Нова Варош, који би добили јефтиније грејање и значајну финансијску уштеду. Бенефите би имала и нововарошка привреда, а значајан ефекат био би и на пољу очувања животне средине. Отворила би се нова радна места, а кроз систем прикупљања дрвне био-масе, створиле би се могућности и за оснаживање социјалног и друштвено-одговорног предузетништва јер би значајан део локалног становништва могао остварити алтернативни извор прихода“, истиче Пауновић.

Иначе, главни критеријуми којима су ЈПП пројекти изабрани за најбоље били су : брзина имплементације, постојање интереса приватног сектора, ефекти на привреду, доступност финансирања, досадашње активности на реализацији (студије, планови, дозволе, решена правно-имовинска питања), као и иновативност идеје и предност спровођења путем јавно-приватног партнерства у односу на друге начине улагања.

 Осим општине Нова Варош, најбоље пројектне идеје имали су: град Ниш за винарско-воћарски дом, Зрењанин за модернизацију бање Русанда, Рашка за рециклажно двориште, Тутин за откуп и прераду биља, Пријепоље за регионалну хладњачу, Дољевац за тржни центар Пуковац и Кањижа за пољопривредни дистрибутивни центар. Конкурсом су биле обухваћене 34 локалне самоуправе, а укупно је било пријављено 29 пројектних идеја, који су били разноврсни – од изградње спа и спортских центара, модернизације уличног осветљења, преко развоја телекомуникационе мреже, реконструкције болница, до прихватилишта за псе.