Саопштења

Проблем прокишњавања библиотеке поред решењем

Само дванаест година од реконструкције старе зграде Скупштине општине у Карађорђевој улици, у којој је тада усељена Библиотека, а у приземље Туристичка организација, а затим, пре годину дана и завичајно одељење Ужичког музеја - запослени стрепе од кише, снега, пожара...

- Кров прокишњава, па потурамо најлоне, канте и лаворе изнад полица са књигама. При иоле већим падавинама дежурамо, смењујући се и ноћу по два сата, да не би дошло до поплаве или да вода не уђе у електроинсталације - упозорава Нера Човић, директор Библиотеке „Јован Томић“. - Приликом последњих радова направљен је пропуст јер се воде сливају у темеље зграде.

У Библиотеци су да би предупредили нежељене последице, започели припрема за поправку крова. Намера је да се изнад таванице подигне армирано - бетонска плоча, планира се и мања доградња, уздају се у новац од локалне самоуправе и Министарства културе или - донатора.

Израда пројеката, међутим, не иде тако лако јер треба усагласити техничко-урбанистичке услове са Заводом за заштиту споменика културе из Краљева. Подигнута 1908. године, некадашња управна зграда - најпре неколико година при издисају турског царства, а затим седиште локалне управе готово осам деценија - вредан је споменик народног градитељства, под заштитом државе.

- Мора се спречити пропадање зграде и Дирекција за изградњу је спремна да пружи стручно-техничку помоћ - најављује директор Мирољуб Шапоњић. - Због стања крова и кратке надстрешнице - вода се слива низ фасаду и опада малтер, а није било већег учинка ни од постављања грејача за отапање леда на дну крова. Предстојећи радови зависе од решења Завода за заштиту споменика културе.

У граду под Златаром подсећају да је почетком овог века, уочи реконструкције, група стручњака, имајући у виду временске (не)прилике, имала примедбе на пројект крова, али њихове замерке нико није озбиљно узимао?!

У ЛОКАЛНОЈ управи такође помињу иницијативу оснивања Културног центра, под чијим окриљем би се нашли Дом културе и Библиотека, који носи исто име - „Јован Томић“, а можда и музејска поставка.