Саопштења

Пројекат Савета за родну равноправност

ЕУ ПРОГРЕС је конкурс расписао након што је претходно пружио стручну и техничку помоћ у изради Локалних акционих планова за родну равноправност у 12 општина Топличког округа и југозападне Србије. Један од циљева читавог процеса био је да локалним механизмима за родну равноправност пружи могућност да афирмишу своју улогу у оквиру градова и општина припремом и спровођењем релевантних активности у вези са родном равноправности, како би истакли и унапредили питање родне равноправности у локалним заједницама и самоуправама. Управо такву врсту помоћи и стручних савета од стране саветница ЕУ ПРОГРЕС-а добио је и, најпре, координациони тим, а потом и Савет за родну равноправност Општине Нова Варош, који је, на иницијативу Општинског већа и председника општине, а одлуком Скупштине општине Нова Варош, званично и формиран средином априла ове године. Седмочлани тим, у чијем су саставу представнице свих релевантних институција, амбициозно је започео са радом и интезивирао активности на пољу побољшања положаја жена у златарском крају. Једна од првих била је израда предлога пројекта „Превенција и сузбијање насиља над женама и жртвама насиља“, чији је општи циљ управо превенција и сузбијање насиља, а посебан - подизање свести локалне јавности о праву на живот без насиља.

Говорећи о оправданости пројекта, чланице локалног Савета за родну равноправност апострофирају да сви облици насиља којим се угрожавају или нарушавају физички, психички и морални интегритет личности, представљају повреду једног од основних људских права - право на живот и безбедност. Анализирајући стање у нововарошком крају, чланице Савета су дошле до закључка да су одређене групе жена у већој мери изложене ризицима од физичког, психичког и сексуалног насиља, занемаривања, немарног поступања и експлоатације унутар породице или ван ње. Већем ризику од насиља посебно су изложене жене које припадају мањинским групама - жене са инвалидитетом, девојчице, избегле и расељене жене, оне које живе у сиромаштву, посебно у сеоским и удаљеним срединама, са психички измењеним понашањем, жене другачије сексуалне оријентације, зависне од дроге, алкохола, медикамената...

- Бити жртва насиља проузрокује не само физичке, већ и психичке последице. Живот у страху доводи до губитка самопоуздања, изражен је и осећај стида, срамоте, а често и мишљења да су жене чак и заслужиле да се према њима понашају насилнички. Чак и када више није угрожена од стране насилника, жртва често преноси осећај несигурности на многе ситуације у којима се налази. Могуће је да се јаве и потешкоће у изражавању својим мисли и осећања, из страха од осуде јавности или поновног повређивања. Циљ јој може бити да само по сваку цену избегне конфликте и, с тим у вези, поставља задовољење других испред својих потреба. Такве жене су без иницијативе, могућности да се изборе за своја права и најчешће се веома пасивно односе према својим потребама -каже Бранка Рвовић, чланица тима Савета за родну равноправност и пројектни менаџер, са посебним освртом на врло неповољну ситуацију када је у питању интервенција државе у случајевима насиља над женама, као и везано за проблематике одсуства пријављивања насиља надлежним државним органима и службама.

Починиоци породичног насиља, према подацима Полиције у Новој Вароши, углавном су садашњи или бивши супружник односно партнер, потом отац, мајка, свекрва, сродници, следе блиски познаници и комшије. Доминантан облик насиља у породици је, ипак, оно које је починио супружник или емотивни партнер. Најчешћи фактори повезани са поменутим насиљем су лоша и нестабилна материјална ситуација, а жене са децом су у значајнијој мери изложене физичком насиљу. Забележени су и случајеви и тешке психичке тортуре, као и претње убиством, пребијањем, сакаћењем, ломљењем удова у слично. - Најчешћи вид злостављања је у породицама са нижим нивоом образовања, у породицама где је једно или обоје партнера остало без посла, где је заступљен проблем недостатка новца, као и у етнички мешовитим породицама, и у фамилијама у коме је партнер алкохоличар, а у последње време учестало је насиље од стране супружника склоних коришћењу дроге и других наркотичких средстава - наводи се у подацима из Полиције, које су чланице савета уградиле у предлог пројекта, са посебним освртом на непотпуну сарадњу надлежних државних органа и институција.

 

Пројектом „Превенција и сузбијање насиља над женама и жртвама насиља“ предвиђене су, иначе, бројне акције и активности. То су : организовање јавне трибине за ученице и ученике средњих школа, јавна кампања под називом „Борба против насиља“ и израда и усвајање обједињеног Протокола о поступању у случајевима насиља над женама у установама социјалне заштите, здравства, образовања и полиције . Реализација пројекта коштаће око 320.000 динара, а финансијски ће га подржати Европска унија и Влада Швајцарске.